טיפול בהתמכרויות

"אני לא מכור. אני יכול להפסיק מתי שאני רוצה"
התמכרות היא פיתוח תלות נרכשת, פסיכולוגית או גופנית, בחומר או פעילות, היוצרת אצל המתמכר תשוקה עזה או דחף כפייתי להשיג את הגירוי או לבצע את הפעילות שאליה הוא או היא מכורים. המונח התמכרות נפוץ בהקשר של סמים, ניקוטין, אלכוהול ותרופות, אך יכול לתאר גם תלות בשוקולד או התנהגויות כמו כסיסת ציפורניים, סקס, שופינג, צפייה בטלוויזיה ועוד.

בעזרת כלים וטכניקות מעולם ה-NLP ומגישות טיפוליות נוספות נוכל להבין את הצורך האמיתי שעליו עונה ההתמכרות, לחשוף את הטריגרים המפעילים אותה, להשתחרר מזיכרונות ורגשות שליליים מהעבר ולמצוא דרכים יעילות ומקדמות יותר לענות על הצורך האמיתי שעומד בבסיס ההתמכרות.

מטרת הטיפול הינה לשחרר אתכם מהתלות, ולאפשר לכם חופש בחירה אמיתי.

אנשים רבים אינם מודעים ובטח שאינם מודים בכך שהם מכורים. אך עצם ההכרה בכך מעידה על בשלות ועל מודעות עצמית גבוהה.

ההתנהגות שלנו מושפעת מהדרך בה אנו תופסים את עצמנו, כלומר, מהדימוי העצמי שלנו.
פעמים רבות מבלי להיות מודעים לכך, אנו מאמצים לעצמנו דפוסי התנהגות שאינם תורמים לתפקוד שלנו ואף גורמים לנו סבל רב.
אנשים מכורים תופסים את עצמם כ”מעשנים כבדים”, כ”משוגעים למתוק", כ“שמנים" או כ"סטלנים" ומתנהגים בהתאם לתפיסה זו. ההתנהגויות והתפיסות, שלרוב אינן מודעות, הן אלו המנציחות את ההתמכרות.

ישנם מספר גורמים להתמכרות:

  • כאשר הדופמין מופרש במוח אנו חשים הנאה עזה וסיפוק. לפיכך, התמכרות לכל דבר היא למעשה – התמכרות לדופמין.

דופמין הוא מוליך עצבי המשתחרר בתגובה לביצוע פעילויות הנחוצות להישרדותנו כמו אכילה ורביה, המוח שלנו מפריש דופמין, וכך גורם לנו לחוש הנאה. כך למעשה נוצרים הרגלים- אנו מבצעים פעולה מסויימת, ובאמצעות הפרשת הדופמין, המוח שלנו למעשה מתגמל אותנו על ביצוע אותה פעולה. מערכת זו של תגמול פועלת גם כאשר מדובר בפעולות הנחוצות להישרדות, אך גם בתגובה לביצוע פעילויות כמו פעילות גופנית, סקס ושופינג, או נטילת חומרים המשפיעים על מצב הרוח שלנו כגון סמים, אלכוהול, תרופות ועוד.

  • נטייה גנטית להתמכרות בקרב בני משפחה הנובעת מלקות באונה הקדמית במוח, האחראית על פעולות הויסות והשליטה בדחפים.
  • בריחה מכאב: טראומות ילדות או תחושות של העדר תמיכה סביבתית או הורית עלולות להוביל לצורך בהתנתקות רגשית, לבריחה מההתמודדות עם חוסר אונים, קשיים וכאב, ולצורך להפיג רגעית את הריקנות ואת תחושת הבדידות.

גישת הNLP  לטיפול בהתמכרויות הינה גישה של כבוד, חמלה ואמפטיה (בניגוד לגישות של שיפוטיות, הלקאה עצמית וביקורת). על פי גישה זו – ההתמכרות היא לא משהו רע, אלא משהו שמעיב על החיים. היא כמו צל שעומד ביננו לבין החיים.

זכרו הרי אף אחד מאיתנו לא נולד מעשן ולא כסס את ציפורניו או שתה אלכוהול ביום היוולדו.
אפשר לשנות את ה”אוטומט”. שינוי יוכל להתרחש כאשר נבין את הצורך האמיתי שעליו עונה ההתמכרות, נשתחרר מהדימוי העצמי שיצרתם לעצמכם, נשתחרר מזיכרונות ורגשות שליליים מהעבר ונמצא דרכים יעילות ומקדמות יותר לענות על הצורך האמיתי שעומד בבסיס ההתמכרות.

עכשיו אני רוצה להשתחרר מהתלות!

אני לא מכור. אני יכול להפסיק מתי שאני רוצה- עכשיו אני רוצה.

בואו נדבר

דילוג לתוכן