המפה הפנימית: כיצד מסייעת פנורמה חברתית בחשיפת הכוחות הנסתרים שמעצבים את חיינו

אביב בר

מהי פנורמה חברתית?

פנורמה חברתית, הינה כלי שפותח על ידי לוקאס דרקס ד"ר לפסיכולוגיה חברתית ו-NLP Trainer מנוסה. כלי זה הינו למעשה פיתוח של הNLP אשר מתמקד בעיקר, אך לא רק, ביחסי הגומלין בין האדם לסביבתו ובהשפעתה על חייו.

בעבודתו עם מטופלים רבים, גילה דרקס כי בדיוק כמו במציאות, בתת המודע של כולנו ישנה מעין מפה מנטלית תלת ממדית, שבה אנו ממקמים את כלל הייצוגים בחיינו. ייצוגים אלה יכולים להיות האנשים שמקיפים אותנו, אך  גם הרגשות, האמונות, העמדות והתפיסות שלנו לגבי כל דבר בחיינו-זוגיות, קריירה, אוכל, מיניות ועוד.

דרקס הבין כי למיקום הייצוגים על גבי המפה המנטלית שלנו, ישנה השפעה לא מודעת חזקה על מערכות יחסים עם אנשים, מאכלים שונים, חומרים שונים ודברים נוספים, ועל רגשותינו כלפיהם. מטרתה העיקרית של הפנורמה החברתית הינה פתרון קונפליקטים פנימיים בין האדם לעצמו ובינו לבין דמויות משמעותיות בחייו(מהעבר, ההווה ואפילו העתיד) לצורך שחרור רגשות שליליים, הרחבת חופש הבחירה ומתן מרחב גדול הרבה יותר של אפשרויות. היא מאפשרת לנו להשתחרר מן הדפוסים המפעילים אותנו ברמה הלא מודעת(האוטומטים שלנו), להפוך אותם למודעים ובכך לקבל מידה רבה הרבה יותר של שליטה על חיינו- מחשבותינו, רגשותינו והתנהגותנו.

ייחודם המופלא הן של הNLP והן של הפנורמה החברתית באים לידי ביטוי בכך שניתן להשתמש בהם גם לעבודה ברמת התהליך ולא רק ברמת התוכן. פירוש הדבר הוא שאין הכרח כי האדם שמגיע לטיפול יחשוף את כל הפרטים שאין הוא רוצה לשתפם, ובכל זאת נוכל לסייע לו או לה לפתור את האתגרים עימם הם מתמודדים.

במה שונה פנורמה חברתית משיטות טיפול אחרות?

בשונה מטיפול באמצעות מילים בלבד, טיפול באמצעות המפה המנטלית האישית של האדם מאפשר לנו לעשות תהליך טיפולי קצר, ממוקד ואפקטיבי: לאבחן ולזהות במדויק את הבעיות הקיימות במודע ובעיקר בתת המודע, לטפל בצורה מהירה ויעילה באמצעות שימוש בכלים וטכניקות שונים וליצור שינוי משמעותי בחוויה האישית של המטופל לגבי עצמו ולגבי כל בעיה שממנה הוא או היא סבלו.

השימוש בשיטת 'פנורמה חברתית™' מסייע לנו לקצר תהליכים באופן משמעותי ולהשיג תוצאות יוצאות דופן, אפילו במצבים קשים ביותר.

אז מהם המאפייני הייחודיים של המפה המנטאלית שלכם, ומיהם האנשים או הדברים שמונעים מכם להתקדם לשלב הבא? בואו לגלות. זה הזמן הנכון לעשות את הצעד הראשון לקפיצת המדרגה האישית, המקצועית ואפילו העסקית הבאה שלכם, ולהפוך לגרסה הטובה ביותר של עצמכם!

שתפו מאמר זה:

מאמר זה נכתב ע"י אביב בר. כל הזכויות שמורות.

בואו נדבר

דילוג לתוכן