לשבור את המחסום להצלחה: כיצד NLP עוזר לך להשיג את המטרות שלך

אביב בר

מהו nlp?

תמיד לימדו אותנו שלדעת מהי הבעיה זה כבר 50% מהפתרון, שזה נכון, אבל זה שאנחנו חושבים שאנחנו מבינים מהי הבעיה, לא בהכרח משנה את איך שאנחנו מרגישים כלפיה. לעיתים קרובות אף איננו מודעים לכך שהבעיה שאנו מתמודדים איתה היא בכלל סימפטום של בעיה אחרת גדולה יותר.
בשנות ה70 של המאה הקודמת, החליטו שני חוקרים מאוניברסיטת סנטה-קרוז שבקליפורניה ריצ'רד בנדלר(מתמטיקאי) וג'ון גרינדר(פרופסור לבלשנות), לשלב כוחות במטרה לדגום(למדל) את האנשים המובילים והמצליחים ביותר בתחומם, בדגש על תחום הטיפול ובניהם: וירג'יניה סאטיר(האמא של הטיפול המשפחתי), פריץ פרלס(מפתח תרפיית הגשטלט) ומילטון אריקסון(אבי ההיפנותרפיה המודרנית). כתוצאה מעבודתם, מצאו וגיבשו חוקרים אלה כלים וטכניקות שבאמצעותם ניתן לסייע לאנשים רבים לפתור מגוון רחב מאוד של בעיות, בצורה ממוקדת ותוך זמן קצר כמו:

  • שחרור מהתמכרויות
  • ירידה במשקל ואימוץ אורח חיים בריא
  • שחרור מחרדות, פחדים ופוביות
  • שחרור מטראומות
  • שיפור התקשורת ביננו לבין עצמנו וביננו לבין הסביבה
  • שחרור מהרגלים מעכבים ואימוץ הרגלים מקדמים ועוד

כיום, NLP הינו תחום מהמתקדמים ביותר בחקר המוח, ועוצמתו טמונה באינטגרציה שהוא עושה בין שלושה סוגי מדעים מדעי המוח, בלשנות ומדעי ההתנהגות.

החידוש שמביאה עימה גישת ה-NLP הוא לא רק בתיאוריות עצמן כי אם בשימוש המעשי שלהן ובפיתוח הכלים והטכניקות הפסיכולוגיים המבוססות עליהן.
המונח NLP מורכב מראשי התיבות של המילים neuro linguistic programming או בעברית תכנות לשוני נוירולוגי.
Neuro – הבנת התהליכים העצביים במוח, שתפקידם לקלוט מסרים מהסביבה דרך החושים שלנו, כמו ראייה, שמיעה, חישה, טעם וריח, לעבדם ולתרגמם לחוויות.
זוהי למעשה המציאות כפי שהיא מיוצגת במוח.
Linguistic – מלשון LANGUAGE(שפה). האופן בו אנחנו מבטאים ומתמללים לעצמינו ולזולת את המחשבות והתחושות שלנו. המילים שמבטאות את החוויה הפנימית שלנו.
Programming – ניתוב (תיכנות) הפעילות המוחית והלשונית לכדי תגובה, התנהגות, פעולה ותוצאה רצויות. זוהי התגובה שלנו לפירוש המציאות כפי שפירשנו אותו במוח ובשפה."
הנחת היסוד בNLP היא, שכל התשובות וכל הפתרונות נמצאים אצל המטופל, כאשר המומחיות של המטפל הינה לשאול את השאלות הנכונות,
להרחיב את נקודת המבט ולאתר פרשנויות חדשות שיאפשרו לנו להיות הגרסה הכי טובה של עצמנו.
nlp היא שיטה שמאפשרת לנו לשנות את הדרך בה אנו חושבים, מרגישים ומתנהגים כדי להשיג את המטרות שלנו בחיים, להתפתח וליצור חיים טובים יותר.
באמצעות כלים וטכניקות מעולם הNLP נוכל להעלות את רמת המודעות שלנו, להבין ולדייק את בעיותינו, לפתור אותן מהשורש אחת ולתמיד ולשחרר את הרגשות השליליים הנלווים אליהן.

שתפו מאמר זה:

מאמר זה נכתב ע"י אביב בר. כל הזכויות שמורות.

בואו נדבר

דילוג לתוכן